אודות היחידה

אודות היחידה

יחידת שלדג היא יחידת הקומנדו של חיל האוויר, הכפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים של צה"ל (מכא"ם).

היחידה הוקמה בשנת1974 לאחר מלחמת יום הכיפורים וכתוצאה מהפקת לקחים מתוצאות המלחמה. במהלך המלחמה התקשה צה"ל בביצוע מבצעים מיוחדים ממוקדים ויעילים, וכך נולד הרעיון להקמת יחידת קומנדו מיוחדת המתמחות בביצוע מבצעים מיוחדים במצבי חירום. מייסד היחידה ומפקדה הראשון היה אלוף-משנה מוקי בצר. בראשית דרכה, תפקדה היחידה כפלוגת מילואים, אולם בשלב מאוחר יותר ובעיקר בזכות תמיכתו של סגן הרמטכ"ל באותם ימים, רפאל איתן (רפול), הוחלט בינואר1977 להפוך את היחידה לכוח סדיר. רק בחלוף מספר שנים הפכה היחידה לכוח מיוחד וייעודי הכפוף לחיל האוויר, שעל עיקר פעילותה לא ניתן להרחיב בשל מגבלות חמורות של בטחון שדה.

מאז הקמתה של היחידה ועד היום, מדי שנה מבקשים מאות צעירים להתקבל לשורות היחידה, אך רק מעטים מצליחים לעבור את מערך הסינון הראשוני והקפדני. המיון כולל יום סיירות, גיבוש מפרך בן שישה ימים וראיון פסיכולוגי. מסלול ההכשרה ביחידה כולל מגוון רחב ומרתק של יכולות מקצועיות: לוחמת חי"ר, לוחמה זעירה, ניווט וסיור (הכוללים רמה גבוהה ביותר של הכרת השטח על שלל ממדיו), צניחה, צליפה ושימוש ביכולות טכנולוגיות מתקדמות ומסווגות הייחודיות ליחידה. מתוך קבוצת האיכות המתחילה את מסלול ההכשרה, מעטים עוד יותר צולחים את המסלול והופכים ללוחמים מן המניין, העונדים את כנפי הלוחם הנכספות.

סל היכולות הנרכשות במהלך מסלול ההכשרה מכינים את הלוחמים לשירות משמעותי ומאתגר כלוחמי הקומנדו של חיל האוויר הישראלי.

ההון האנושי המיוחד המרכיב את היחידה מהווה גורם משמעותי ביותר בדרך להצלחה בפעילויות המבצעיות הרבות המוטלות על כתפי היחידה בשגרה ובחירום. הדבקות במשימה, היצירתיות והמקוריות המחשבתית, ומעל לכל - האנשים המשרתים בגוף הסדיר והמילואים, הן הלוחמים והן תומכי הלחימה; כל אלה הופכים את היחידה לשמורת טבע ייחודית ויוצאת דופן בנוף הצבאי הישראלי, ובהתאמה, גם השירות ביחידה נתפס כאבן דרך משמעותית בחיי המשרתים בה.

מרבית מפקדי היחידה והפיקוד הבכיר בה מאז הקמתה ועד היום נמצאים כיום בעמדות מפתח רבות בצבא, במשק, בחינוך, בכלכלה, ובתחומים רבים נוספים

בשנת 2011, מונה המפקד השישי של היחידה, רב-אלוף בני גנץ, לתפקיד הרמטכ"ל העשרים של מדינת ישראל.

2012 מונה בוגר היחידה, איתי רוזנפלד למנכ"ל אפלייד מטיריאלס ישראל.

בשנת 2013 התמנה מתן פרנס, בוגר היחידה למנכ"ל PAYPAL ישראל.

בשנת 2013 מכר נועם ברדין, מנכ"ל WAZE ובוגר העמותה את החברה לגוגל.

בשנת 2016 קיבל האלוף במילואים, ומפקד היחידה לשעבר, דורון אלמוג את פרס ישראל.

בשנת 2016 מונה בוגר היחידה, רם שפע ליו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית.

 

יזכור
תוכניות
קריירה
אירועים
הטבות ייחודיות לחברי העמותה
תרומה לעמותה
עבור לתוכן העמוד