אודות היחידה

יחידת שלדג היא יחידת הקומנדו של חיל האוויר, הכפופה לכנף 7 בחיל האוויר.
היחידה הוקמה בשנת 1976 לאחר מלחמת יום הכיפורים וכתוצאה מהפקת לקחים מתוצאות המלחמה. במהלך המלחמה התקשה צה”ל בביצוע מבצעים מיוחדים ממוקדים ויעילים, וכך נולד הרעיון להקמת יחידת קומנדו מיוחדת המתמחות בביצוע מבצעים מיוחדים במצבי חירום. בחלוף מספר שנים הפכה היחידה לכוח מיוחד וייעודי הכפוף לחיל האוויר. שלדג היא אחת משלשת יחידות העילית של צהל יחד עם סיירת מטכל והשייטת .
מאז הקמת היחידה, קצת לפני מבצע ליטני ועד היום, לקחה יחידת שלדג חלק מרכזי ומוביל במאמץ הלחימה של הכוחות המיוחדים של צה"ל בחירום לצד מבצעים שהם בליבת הייעוד שלה, אודותם לא ניתן לפרט. במלחמת לבנון הראשונה פעלה היחידה בעיקר במרחב העיר ביירות והבקעא בלחימה כנגד הכוחות הסורים וארגוני המחבלים. בשנות השמונים ביצעה היחידה כ17 מבצעיים חשאיים להעלאת יהודי אתיופיה דרך סודן במבצעים אויריים ליליים וכך גם היתה הכח המבצע הקרקעי היחידי במבצע שלמה בו על עלו כ14500 עולים ב36 שעות (השתתפו כ200 לוחמים על הקרקע ובאוויר )
על פועלה במבצע ענבי זעם בשנת 1996 קיבלה היחידה את צלש מפקד חיל האויר על ביצוע יוצא דופן והקף מבצעים מרשים. במהלך מלחמת לבנון השנייה ביצעה היחידה עשרות מבצעים כשהבולט בהם היה מבצע "חד וחלק" בו פשטה היחידה יחד עם כח מסיירת מטכל על יעדים בעיר בעל בק בעומק שטח האויב …מבצע שהשיג יעדים תודעתיים משמעותיים. במהלך השנים ובין המבצעים הגדולים של צה"ל השתתפה שלדג במאות פעולות קטנות וגדולות בדרום לבנון ובאזורים נוספים. כך גם השתתפה היחידה במגוון משימות במבצעי "דין וחשבון " , מבצע ליטני , במבצעים השונים ברצועת עזה וכן בפעילויות בהקף נרחב בשטחי יהודה ושומרון לאורך השנים.

זן נדיר - ההון האנושי

ההון האנושי המיוחד המרכיב את היחידה מהווה גורם משמעותי ביותר בדרך להצלחה בפעילויות המבצעיות הרבות המוטלות על היחידה בשגרה ובחירום. הדבקות במשימה, היצירתיות והמקוריות המחשבתית, המקצוענות ומעל לכל – האנשים המשרתים בגוף הסדיר והמילואים, הן הלוחמים והן תומכי הלחימה; כל אלה הופכים את היחידה לכה מיוחדת , ובהתאמה, גם השירות ביחידה נתפס כאבן דרך משמעותית בחיי המשרתים בה.

מרבית מפקדי היחידה והפיקוד הבכיר בה מאז הקמתה ועד היום נמצאים כיום בעמדות מפתח רבות בצבא, במשק, בחינוך, בכלכלה, ובתחומים רבים נוספים.

מפקדי היחידה לדורותיהם הם: מוקי בצר, אודי שלוי, גיורא ענבר, דורון אלמוג, אליק רון, שמאי רן, בני גנץ, אייל שליין, גל הירש, איל איזנברג, רוני נומה, מוני כץ, איתי יהודאי, בועז הרשקוביץ, א.כ, אבי רוזנפלד, עידן כץ, ע.ג, י.ט.

התחברות

במידה והנכם רשומים למערכת ניתן להתחבר ולהיכנס לאזורים למשתמשים רשומים בלבד

פעם ראשונה באתר? להרשמה

הרשמה ראשונית

הרשמה ראשונית

במידה והנכם חברי עמותת שלדג ניתן להירשם למערכת ולהיכנס לאזורים למשתמשים רשומים בלבד

לא מצליחים להרשם? צרו קשר בדוא"ל: [email protected]

לא מצליחים להתחבר?

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

לחצו כאן

יצירת קשר עם העמותה

פרסום הטבה לחברי העמותה

חברי עמותה/ בעלי עסקים המעוניינים לפרסם הטבות ייחודיות לחברי העמותה מוזמנים למלא את הטופס ובמידה וההטבה תתקבל ותענה לכל הקריטריונים היא תפורסם באתר העמותה תוך 48 שעות.

הרשמה לניוזלטר