• .

אודות

יחידת שלדג היא יחידת הקומנדו של צה"ל בחיל האוויר הישראלי. היחידה כפופה למפקדת כוחות אוויר מיוחדים- מכא"מ.

 

היחידה הוקמה בשנת 1974 בעקבות לקחי מלחמת יום הכיפורים, במהלכה התקשה צה"ל בביצוע מבצעים מיוחדים. מייסד היחידה ומפקדה הראשון היה אל"מ מוקי בצר. בראשית דרכה, תפקדה היחידה כפלוגת מילואים ובשלב מאוחר יותר, בזכות תמיכתו של סגן הרמטכ"ל באותם ימים, רפאל איתן, הוחלט בינואר 77' להפוך את היחידה ליחידה סדירה. רק בהמשך דרכה הפכה היחידה ליחידה מיוחדת ייעודית של חיל האוויר, שעל מרבית פעילותה לא ניתן להרחיב בשל מגבלות חמורות של בטחון שדה.

מאז הקמתה של היחידה ועד היום, מדי שנה, מבקשים מאות צעירים להתקבל לשורות היחידה. רק מעטים מהם מצליחים לעבור את מערך הסינון הראשוני והקפדני. המעטים שמתקבלים עוברים מסלול הכשרה ארוך ומייגע במהלכו נלמדים מגוון רחב של נושאים הכוללים: לוחמת חי"ר, לוחמה זעירה, ניווט, צניחה, צליפה ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת ומסווגת הייחודית לשלדג.

כל אלו מכשירים את הלוחמים לשרת כלוחמי הקומנדו של חיל האוויר הישראלי.

המרכיב האנושי ביחידה הוא אחד המשמעותיים בדרך להצלחה במשימות המבצעיות הרבות המוטלות בשגרה ובחירום. הדבקות במשימה, היצירתיות המחשבתית והאנשים המשרתים הן בגוף הלוחם והן בגוף תומך הלחימה הופכים את היחידה לשמורת טבע אמיתית בתוך הצבא והופכים את השירות בה לאבן דרך משמעותית בחיי האדם.

מרביתם של מפקדי היחידה מאז הקמתה ועד היום נמצאים כיום בעמדות המשפיעות ביותר בצבא ובמשק הישראלי.

בשנת 2011, מונה המפקד השישי של היחידה, רב אלוף בני גנץ, לתפקיד הרמטכ"ל העשרים של מדינת ישראל.

יזכור
תוכניות
קריירה
אירועים
הטבות ייחודיות לחברי העמותה
תרומה לעמותה
עבור לתוכן העמוד